Łukasz +48 508 349 035
Codziennie 24h/dobę

Które muzea w Zakopanem warto odwiedzić? Gdzie dowiesz się najwięcej o regionie, architekturze oraz kulturze regionu?

Centrum Edukacji Przyrodniczej, Tatrzańskie Muzeum, Muzeum Oscypka - które muzea w Zakopanem warto odwiedzić w deszczowy dzień? Które będą świetną atrakcją dla dzieci?

W Zakopanem znajduje się wiele muzeów i miejsc, w których możesz dowiedzieć się więcej na temat regionu, jego tradycji, przyrody i architektury. Jeśli zastanawiasz się, które muzea w Zakopanem warto odwiedzić, śpieszymy z podpowiedzią.


Podziel się :)


Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

Kiedy myślisz „muzea w Zakopanem", prędzej czy później trafisz na Muzeum Tatrzańskie składające się z 10 filii zlokalizowanych w różnych miejscach oraz prezentujących wystawy na różnorodne tematy, począwszy od tatrzańskiej przyrody, na sztuce i architekturze kończąc.

Które z nich odwiedzić w pierwszej kolejności?

Główny gmach Muzeum Tatrzańskiego sam w sobie jest miejscem wartym odwiedzenia. Został zbudowany w latach 1913–1922 według projektu Stanisława Witkiewicza uznawanego za ojca architektury w stylu zakopiańskim.

W środku znajduje się wystawa historyczna z fotografiami i materiałami archiwalnymi wprowadzającymi w historię Podhala i samego Zakopanego. Są tu także eksponaty w ramach wystawy etnograficznej, na której możemy zobaczyć, jak wyglądało tradycyjne wnętrze chałupy podhalańskiej w połowie XIX wieku. Dużą część wystawy poświęcono także gospodarce dawnego Podhala: zbieractwa, łowiectwa, myślistwa, pasterstwa oraz rolnictwa. W gablotach zaprezentowane są rzeźby, ceramika, instrumenty muzyczne oraz dawny i współczesny strój podhalański. W głównym gmachu Muzeum Tatrzańskiego znajduje się też wystawa przyrodnicza.

muzeum Zakopanskie gmach główny Chalubinskiego

Muzeum Tatrzańskie – informacje praktyczne

  • Muzeum Tatrzańskie mieści się przy ul. Krupówki 10 w Zakopanem.
  • Niestety, budynek Muzeum Tatrzańskiego od wiosny 2020 jest w remoncie

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba im. S. Witkiewicza

Będąc w Zakopanem, warto dowiedzieć się więcej na temat charakterystycznej dla Podhala architektury zapoczątkowanej przez Stanisława Witkiewicza. Polecamy wybrać się na spacer ulicami Kościeliska… i wypatrywać ciekawych chałup, zagród góralskich czy eleganckich willi.

Willa Koliba była pierwszym domem zbudowanym w stylu zakopiańskim.

Polecamy odwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego w przepięknej willi Koliba. Budynek został oddany do zwiedzania po gruntownym remoncie w 2020 roku. Co ciekawe, nazwa koliba to określenie dla lepianki z gliny oraz chrustu. W takich schronieniach mieszkali niegdyś mieszkańcy Podhala trudniący się pasterstwem. Willa Koliba zbudowana w drugiej połowie XIX wieku – jako odpowiedź na architekturę w stylu szwajcarskim czy tyrolskim – stanowi nawiązanie do tradycji regionu, ale i wejścia architektury i komfortu na wyższy poziom, tak by dostosować budownictwo do oczekiwań „gości”.

muzeum stylu zakopiańskiego w willi Koliba

Atrakcją muzeum są również pomieszczenia urządzone zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami

Przestronna jadalnia, salon i sypialnia na parterze, a także gabinet i pokój służącego na piętrze. Ekspozycja składa się z zabytkowych, pochodzących z danych czasów mebli, dzieł sztuki. Na uwagę zasługują piękne kaflowe piece z charakterystycznym wykończeniem w formie głowy niedźwiedzia.

Muzeum Willa Koliba wnętrze willi

Na dole znajduje się także etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatowskiego, pierwszego właściciela willi. Została ona wyeksponowana w „izbie góralskiej”.

etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatowskiego w Muzeum stylu zakopiańskiego Willa Koliba

Muzeum Stylu Zakopiańskiego to jedyne miejsce w Polsce, w którym można poznać historię i dokonania tego stylu budownictwa.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba – informacje praktyczne

  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba mieści się przy ul. Kościeliskiej 18 w Zakopanem.
  • Muzeum jest czynne od środy do niedzieli. Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.
  • Aktualne informacje związane z godzinami otwarcia Muzeum (w trakcie dnia jest przerwa techniczna) oraz cennik dostępny jest na stronie Muzeum http://muzeumtatrzanskie.pl/zwiedzanie

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich

Kolejna filia Muzeum Zakopiańskiego, którą polecamy Ci odwiedzić, powstała, by pokazać korzenie stylu zakopiańskiego, czyli budownictwo ludowe i góralskie chałupy.

Chata Gąsieniców i Sobczaków mieści się przy ul. Droga do Rojów 6 w Zakopanem

Muzeum mieści się w chałupie położonej niedaleko ulicy Kościeliskiej. Chałupa ta należała niegdyś do rodziny Gąsieniców i Sobczaków i stanowi jeden z cenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Najstarsza część tego obiektu pochodzi z 1830 roku.

Chałupa rodziny Gąsieniców i Sobczaków

Ekspozycja Muzeum znajduje się w sieni oraz dwóch izbach: czarnej i białej.

Znajdziemy tu oryginalne wyposażenie XIX-wiecznej góralskiej chałupy pozwalające nam na wyobrażenie sobie, jak wyglądało ówczesne życie.

Chałupa rodziny Gąsieniców i Sobczaków

Chata Gąsieniców i Sobczaków – informacje praktyczne

  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich, czyli Chata Gąsieniców i Sobczaków mieści się przy ul. Droga do Rojów 6 w Zakopanem.
  • Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.
  • Aktualne informacje związane z godzinami otwarcia Muzeum (w trakcie dnia jest przerwa techniczna) oraz cennik dostępny jest na stronie muzeum http://muzeumtatrzanskie.pl/zwiedzanie

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

Ciekawe informacje podane w przystępny i nowoczesny sposób znajdą tu zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi. Budynek Centrum mieści się w lesie Chałubińskich w drodze z centrum Zakopanego do Kuźnic.

Muzeum TPN powinien zobaczyć każdy odwiedzający Tatry

Warto się tu zatrzymać, by dowiedzieć się więcej o geografii i przyrodzie Tatr. Na odwiedzających czeka największa w Polsce makieta Tatr, na której prezentowane są różne ciekawostki i informacje pomagające orientować się w terenie, a także uświadomić sobie ogromną różnorodność tego pasma górskiego.

Kolejnym punktem zwiedzania są realistyczne trójwymiarowe makiety przedstawiające tatrzańską łąkę, las i jaskinie. Znajdziemy na nich zarówno tutejsze rośliny, zwierzęta, jak i elementy przyrody nieożywionej i… ślad po człowieku. Lektor – prócz ciekawostek związanych z życiem zwierząt – opowie nam, dlaczego tak ważne jest, by nie zostawiać w górach śmieci oraz jak zachowywać się w przypadku spotkanie na szlaku niedźwiedzia, jelenia, nietoperza czy świstaka.

W Centrum znajduje się także kino 4D i sala odkryć, odbywają się tu również warsztaty.

muzeum Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego – informacje praktyczne

  • Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego mieści się przy ul. Chałubińskiego 42a w Zakopanem.
  • Warto pamiętać, że wstęp jest możliwy od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00-15.00 (ostatnie wejście jest o 14.00). Spacer zajmuje około 40 minut.
  • Wstęp do Centrum jest bezpłatny
  • Centrum zwiedza się z multimedialnym przewodnikiem w grupach 7-osobowych wpuszczanych co 20 minut.
  • Jeśli odwiedzasz to miejsce w czasie wzmożonego ruchu turystycznego, warto dokonać rezerwacji biletów na stronie http://www.biletcep.tpn.pl

Muzeum Oscypka w Zakopanem

Oscypek :) Powstaje on z dala od wzroku turystów i ceprów, na Podhalu, w góralskich bacówkach. Jest jednak możliwość, by zobaczyć proces jego produkcji, a także dowiedzieć się więcej na temat tradycji pasterskich w Zakopanem.

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że najbardziej znanym polskim serem jest góralski oscypek.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia Muzeum Oscypka. Jest to obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o regionie, który odwiedza. Zwiedzanie Muzeum to tak naprawdę możliwość przeniesienia się do góralskiej bacówki. Owszem, w sali znajdują się eksponaty, m.in. foremki do wytwarzania oscypków, drewniane bale czy tradycyjny góralski strój, ale nie one są tu najważniejsze. Najważniejsze jest, że możemy usiąść na drewnianej bali naprzeciwko najprawdziwszego bacy w góralskim stroju i mówiącego charakterystyczną góralską gwarą i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda produkcja oscypka, a także… własnoręcznie zrobić serek.

muzeum Oscypka w Zakopanem

Czym jest redyk, skąd przyszli górale do Zakopanego, jak wygląda życie współczesnych baców?

a także jak wyglądało życie ich dziadków, czy wypas owiec w XXI wieku różni się od tego z XIX wieku, czy wciąż owce i bacowie żyją tak samo.

muzeum Oscypka w Zakopanem

W Muzeum można także kupić najwyższej jakości produkty, w tym również tradycyjny góralski oscypek ze 100% składem owczego mleka. Okazuje się, że kupując serki na licznych stoiskach na Podhalu, nie mamy pewności, jaki udział owczego mleka ma w składzie. Ser z owczego mleka jest dużo droższy, ale warto zobaczyć, czy nasze kubki smakowe wyczują różnicę. Oscypek ma też swój charakterystyczny, wrzecionowaty kształt, a najczęściej spotykane sery są w kształcie walca. To gołki – sery wędzone o wyglądzie i procesie wytwarzania podobnym do oscypków. Jednak są to sery z mleka krowiego.

Muzeum Oscypka – informacje praktyczne

  • Muzeum Oscypka znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 28 w Zakopanem.
  • Pobyt w Muzeum trwa ok. 90 minut. Płatność tylko gotówką.
  • Turyści przebywają w jednym pomieszczeniu, gdzie słuchają interesujących prelekcji prowadzonych przez bacę ubranego w tradycyjny strój góralski.
  • W ciągu tygodnia zwiedzanie odbywa się o określonych godzinach – warto zarezerwować sobie wejście telefonicznie lub przez stronę internetową https://mt7.eu/product/view?id=339

Wpis dla Państwa przygotowali Magda i Jacek Zbieraj, podróżujący blogerzy: zbierajsie.pl