Łukasz +48 508 349 035
Codziennie 24h/dobę

Kolejki i wyciągi w Zakopanem to również świetna atrakcja dla dzieci

W Zakopanem i Kościelisku znajduje się także wiele kolejek i wyciągów. Zimą wożą narciarzy na ośnieżone szczyty. Jednak wiele z nich funkcjonuje przez cały rok, stanowiąc dużą atrakcję turystyczną.

Podziel się :)

Kolejka linowo-terenowa Gubałówka

Gubałówka to bez wątpienia jedna z głównych atrakcji Zakopanego. Za sprawą kolejki linowo-terenowej możliwe jest dotarcie na szczyt nawet dla osób, które niespecjalnie dobrze czują się w górskich wędrówkach.

Kolejka linowo-terenowa Gubałówka

Dolna stacja kolejki linowo-terenowej Gubałówka znajduje się na wysokości 823 m n.p.m., natomiast górna na 1122 m n.p.m. Przejazd kolejką jest bardzo sprawny, kursują 2 składy naraz, spotykając się na mijance mniej więcej w połowie drogi. Wagonik kolejki na Gubałówkę porusza się po torach o długości ok. 1300 m i w ciągu 3,5-minutowego przejazdu przewozi na szczyt maksymalnie 120 osób.

Podczas przejazdu przez okna po bokach i na suficie można oglądać przepiękny las. Na samej trasie nie można liczyć na zapierające dech w piersiach szerokie widoki, w przeciwieństwie do samego szczytu Gubałówki, z którego roztaczają się przepiękne rozległe krajobrazy.

Dolna stacja kolei linowo-terenowej Gubałówka znajduje się przy ul. Na Gubałówkę.

 • Kolejka na Gubałówkę czynna jest cały rok od 8.00 do 21.45.
 • Możliwa jest płatność kartą, albo zakup biletów online.
 • Cennik oraz możliwość zakupu biletów są dostępne na stronie internetowej: https://www.pkl.pl/gubalowka/kolej-linowo-terenowa-gubalowka-cennik.html
Zobacz! Gubałówka – czy warto odwiedzić i co robić na szczycie?

Kolej linowa Butorowy Wiech

Butorowy Wierch to wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim znajdujące się nad Kościeliskiem koło Zakopanego w bezpośrednim sąsiedztwie z Gubałówką.
Na szczyt można dostać się koleją krzesełkową Butorowy Wierch startującą z ul. Czajki 7 w Kościelisku. Dolna stacja znajduje się na wysokości 886 m n.p.m., górna – 1158 m n.p.m., a pokonanie trasy kolejką zajmuje około 15 minut.
Wjazd na najwyższe pasmo Pogórza Gubałowskiego dostarcza ciekawych wrażeń związanych z jazdą wyciągiem krzesełkowym, ale przede wszystkim umożliwia podziwianie przepięknych widoków (zwłaszcza przy zjeździe) na Tatry Zachodnie, Zakopane i Kościelisko.

Kolej linowa Butorowy Wiech, to kolejna wspaniała atrakcja zarówno dla dzieci jak i rodziców.

 • Dolna stacja kolei linowej Butorowy Wierch znajduje się na ul. Czajki 7 w Kościelisku.
 • Kolej linowa na Butorowy Wierch czynna jest od maja do września.
 • Możliwa jest płatność kartą a także zakup biletów przez internet. Butorowy Wiech znajduje się 2 km od Gubałówki. Polskie Koleje Linowe oferują bilet łączony, a wielu turystów decyduje się na wjazd koleją linowo-terenową na Gubałówkę, a następnie przejście na Butorowy Wierch i zjazd koleją krzesełkową do Kościeliska.
 • Cennik oraz możliwość zakupu biletów dostępne są na stronie internetowej: https://www.pkl.pl/gubalowka/kolej-linowa-butorowy-wierch-cennik.html

Kolej gondolowa Kasprowy Wierch

Kolej gondolowa na Kasprowy Wierch pozwala na spojrzenie na tatrzańską przyrodę z zupełnie innej perspektywy. To jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Startuje z Kuźnic, z wysokości 1027 m n.p.m., docierając niemal na szczyt Kasprowego Wierchu (ok. 28 m poniżej, czyli na wysokość 1959 m n.p.m.).

Kolej gondolowa Kasprowy Wierch

4261 metrów w zaledwie 20 minut!

Kolejną wspaniałą atrakcją dla całej rodziny jest wjazd kolejką gondolową na Kasprowy Wiech. Kolejka pokonuje trasę o łącznej długości 4261 metrów w zaledwie 20 minut. Podróż podzielona jest na dwa odcinki. Turyści muszą przesiąść się w Myślenickich Turniach do drugiego wagonika. Ma to związek koniecznością lekkiej zmiany kierunku, bo kolejka linowa może jechać tylko w linii prostej.

Każda gondola jest przeznaczona dla 60 osób, jednak przy tak dużej liczbie pasażerów szanse na podziwianie widoków są małe. Dlatego już po wejściu do wagonika warto zająć dobre miejsce przy panoramicznym oknie. Twoim oczom ukażą się przepiękne hale, lasy, górskie szczyty i ostre granie. O ile oczywiście pozwoli na to pogoda. Jednak nawet jeśli przypadkiem trafisz na mgłę, lektor podpowie Ci, co mogłoby być widać za oknem przy przejrzystym powietrzu. Można więc uruchomić wyobraźnię. Możliwość wędrowania we mgle na wysokości niemal 2000 m n.p.m. jest zdecydowanie ciekawym doświadczeniem, choć oczywiście lepiej wjechać na Kasprowy Wierch przy dobrej widoczności. W górnej stacji Kolei Linowej Kasprowy Wierch znajduje się restauracja i mały sklepik. Kasprowy Wierch jest węzłem szczytów turystycznych, dlatego można też wybrać się stąd na spacer graniami Tatr np. na pobliski szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) czy Beskid (2021 m n.p.m.).
Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na bilet w górę i w dół zakupiony przez internet (tzw. Tourpass) na szczycie masz zaledwie 1 h 40 min.

Jak dojechać i gdzie zaparkować, Kasprowy Wierch

 • Dolna stacja Kolei Linowej na Kasprowy Wierch znajduje się w Kuźnicach 14. Najbliższy parking znajdują się około 1,4 km niżej (Parking 2, ul. Mieczysława Karłowicza). Trasę z parkingu można pokonać pieszo, taksówką lub kursującymi busami.
 • Kolej Linowa na Kasprowy Wierch czynna jest cały rok z okresowym wyłączeniem kolejki na przegląd techniczny (najczęściej w listopadzie).
 • Zakupu biletów można dokonać także w kasie lub biletomatach na miejscu, jednak w sezonie warto kupić bilet online.
 • Ceny oraz dostępność warto sprawdzić na stronie: https://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html. Ze względu na dbałość o bezpieczeństwo i wymogi sanitarne bilety na kolej są imienne.

Wpis dla Państwa przygotowali Magda i Jacek Zbieraj, podróżujący blogerzy: zbierajsie.pl