Łukasz +48 508 349 035
Codziennie 24h/dobę

Gubałówka - czy warto odwiedzić i co robić na szczycie?

Gubałówka - Czy warto odwiedzić ją odwiedzić? Jak dostać się na szczyt? Na jakie atrakcje prócz pięknych widoków na Tatry i Zakopane można liczyć?

Podziel się :)

Gubałówka to szczyt górujący nad Zakopanem (1126 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie oferuje przepiękne widoki na Tatry i Zakopane. Stojąc na jednym z tarasów widokowych, można podziwiać m.in. Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Koszystą i fragment Tatr Bielskich, a także panoramy Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego.

Wejście do kolejki na góbałówkę

Walory widokowe Gubałówki

Walory Gubałówki dostrzeżono już w dwudziestoleciu międzywojennym, budując tu w 1938 roku kolej linowo-terenową, która umożliwiła turystom dostanie się na szczyt. Z czasem stała się ona jedną z większych atrakcji Zakopanego.

Widok z Gubałówki

Dolna stacja kolei linowej znajduje się przy ulicy, do której można dostać się przejściem podziemnym z Krupówek lub zostawiając samochód na jednym z pobliskich parkingów.

Targ regionalny pod Gubałówką i inne atrakcje pod Gubałówką

Przy dolnej stacji kolejki na Gubałówkę znajduje się targ regionalny. Na licznych straganach można znaleźć żywność wyprodukowaną na Podhalu, odzież, skóry, futra, meble, a także artykuły wyposażenia wnętrz, zabawki czy ozdoby do włosów. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Pod Gubałówką znajdują się też dwa tory tubingowe, a także Góralski Ślizg, czyli gigantyczna 8-torowa zjeżdżalnia z widokiem na Gubałówkę.

zjeżdżalnia grawitacyjna

Zobacz! Góralski Ślizg

Góralski Ślizg

Widoki z Gubałówki i atrakcje na szczycie, czyli czy warto jechać na Gubałówkę

Ze szczytu Gubałówki roztaczają się przepiękne widoki na Tatry, ale także na urokliwie położone u stóp majestatycznych gór Zakopane. Można podziwiać je z tarasów widokowych czy sztucznie usypanej plaży. Warto zatrzymać się w jednej z tutejszych kawiarni i restauracji, które należą do najwyżej położonych restauracji w Polsce.

Co zjeść na Gubałówce

Na górze można skorzystać z szeregu atrakcji, które urozmaicą podziwianie widoków. Na szczycie znajdują się liczne stoiska z produktami regionalnymi. Prócz miejsca, gdzie można kupić pamiątki, odzież czy żywność pochodzącą z Podhala, znajdziemy tu także fotobudki umożliwiające uchwycenie najpiękniejszych wspomnieć z pobytu w Zakopanem.

Bacówki na Gubałówce, Oscypki

Zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce

Ponad 750 metrów górskiego szaleństwa. Wózki jadące po zjeżdżalni mogą osiągnąć prędkość nawet 23 km/h. Zjeżdżalnia czynna jest od kwietnia do listopada tylko przy dobrej pogodzie: Aktualny cennik 1 przejazd – 9 zł, 5 przejazdów – 35 zł, 10 przejazdów – 50 zł, dzieci do lat 4 jadą bezpłatnie z opiekunem, a dzieciom w wieku 4–8 lat przysługuje bilet ulgowy).

Bacówki na Gubałówce, Oscypki

Inne atrakcje dla dzieci na Gubałówce

Prócz zjeżdżalni na górze znajdują się też dmuchańce, trampoliny dla dzieci i 2 parki linowe: Złota Grań (http://www.park-linowy.com.pl/) oraz ADVENTURE – Park Przygody Gubałówka (https://www.park-przygody-gubalowka.pl/). Ceny atrakcji zaczynają się już od 15 zł.

parki linowe: Złota Grań

Co warto jeszcze zobaczyć na Gubałówce?

Spacerując, warto wypatrywać wśród zabudowy ponad  100-letniego krzyża Chałubińskiego na szczycie Gubałówki oraz urokliwej kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Gubałówce

Gubałówka – jak dostać się na szczyt z Zakopanego?

Na Gubałówkę można wejść bezpośrednio z Zakopanego czarnym szlakiem. Wejście zajmuje około 55 minut, a zejście 25 minut. Przewyższenie na tym odcinku o długości 1,7 km to 293 m. Jest dość stromo, a po deszczu bardzo ślisko, więc trasa niezbyt nadaje się dla turystów z małymi dziećmi. Drogę można skrócić, idąc ścieżką równoległą do przebiegu kolejki, jednak tam po deszczu jest bardzo błotniście. Uwaga – przejście poza szlakiem wzdłuż torów prowadzi przez teren prywatny, w trakcie drogi może być pobierana opłata za przejście – 4 zł.

Na Gubałówkę można wejść bezpośrednio z Zakopanego czarnym szlakie

Najłatwiej jest dostać się na Gubałówkę koleją linowo-terenową, która obecnie jest częścią Polskich Kolei Linowych. Długość trasy wynosi 1301 metrów, a na szczyt można dostać się w zaledwie 3,5 minuty. Jeśli będziesz chciał skorzystać z kolejki, warto bilety kupić wcześniej (tu kupisz bilety online - https://www.pkl.pl/gubalowka/kolej-linowo-terenowa-gubalowka-cennik.html). Bilet normalny w dwie strony, w sezonie wysokim kosztuje 25 zł , a ulgowy 21 zł. Dzieci do lat 4 jadą za darmo. Poza kupnem on-line bilety można kupić w biletomatach oraz w kasie na stacji kolejki.

Przejazd na Gubałówkę koleją linowo-terenową

Gubałówka – jak dostać się na szczyt z Kościeliska?

Jeśli chcesz dotrzeć na Gubałówkę bezpośrednio z Willi Pitoniówka, przygotuj się na około 10-kilometrową trasę (w dwie strony). Spacer przy dobrym tempie zajmie około 3 godzin. Trasa przejścia jest bardzo widokowa. Należy dostać się łąką lub drogą do zielonego szlaku na ulicy Królewskiej i kierować się w górę (na północny-wschód). Po drodze miniesz kapliczkę na Prędkówce w Kościelisku i Butorowy Wierch. Na Pałkówce zmień szlak na żółty/czerwony i po kilkunastu minutach dotrzesz na szczyt.

Gdzie jest Gubałówka, gdzie zaparkować?

Parkingi w Zakopanem pod Gubałówką znajdują się w okolicy skrzyżowania ul. Kościeliskiej i ul. Krupówki. Można do nich wjechać tuż przed mostem na ulicy Powstańców Śląskich lub z ulicy Szkolnej. Pieszo z targu pod Gubałówką na Krupówki jest około 10 minut. Z Krupówek w okolice dolnej stacji kolejki przechodzi się podziemnym przejściem. Na szczyt Gubałówki nie można dojechać samochodem, ale można dotrzeć tam szlakiem z Willi Pitoniówka. Parking dla samochodów mieści się na Pałkówce, skąd można pójść dalej żółtym/czerwonym szlakiem (ok. 1,6 km).

Wpis dla Państwa przygotowali Magda i Jacek Zbieraj, podróżujący blogerzy: zbierajsie.pl