Łukasz +48 508 349 035
Codziennie 24h/dobę

Droga pod Reglami

Droga pod Reglami to jeden z łatwiejszych szlaków w Tatrach, choć ma też swoje trudniejsze odcinki. Droga wiedzie od wschodu na zachód i łączy wyloty kilku tatrzańskich dolin. To dobra alternatywa dla tych, którzy nie chcą wychodzić w góry, a mają ochotę na spacer w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. Jest to także szlak dojścia do wielu tatrzańskich dolin z Zakopanego czy Kościeliska.

Podziel się :)


Droga pod Reglami, również dla rowerzystów

Droga pod Reglami

Droga pod Reglami to propozycja dla pieszych i rowerzystów na przyjemny spacer przez zalesione wzgórza z panoramami na Zakopane i Pasmo Gubałowskie na czele z Gubałówką. Prowadzi na granicy Zakopanego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

To tzw. dawna Żelazna Droga łącząca Dolinę Kościeliską z Kuźnicami

To tzw. dawna Żelazna Droga łącząca Dolinę Kościeliską z Kuźnicami, czyli dwa ośrodki hutnicze działające na terenie Zakopanego. Tędy wożono wydobytą rudę, węgiel i półfabrykaty.

Wiele osób rekomenduje tę trasę na spacer z wózkami dziecięcymi. Jest to możliwe, aczkolwiek w niektórych momentach dość trudne. Szlak owszem jest na ogół płaski, ale zdarzają się kamieniste i strome odcinki, a np. w okolicy Polany Strążyskiej – dość strome schody.

Droga pod Reglami Droga pod Reglami

Okolice Wielkiej Krokwi, Dolina Białego i Jaskinia ku Dziurze z Drogi pod Reglami

Wycieczka Drogą pod Reglami rozpoczyna się w okolicy Wielkiej Krokwi. Tu prócz znanej skoczni znajdują się też inne atrakcje: ZwierzOgród, Tatrzańskie ZOO czy Park Linowy.
Po około 900 metrach od początku Drogi pod Reglami dochodzimy do Doliny Białego w kierunku Sarniej Skały. To stosunkowo łatwa i krótka tatrzańska wycieczka i położona najbliżej Zakopanego dolina.

Droga pod Reglami

My jednak idziemy dalej lekkim podejściem po kamieniach. Po prawej stronie możemy podziwiać widoki na Gubałówkę, a po lewej wodospad Spadowiec. Po przejściu 1,9 km dochodzimy do wejścia niebieskiego szlaku do Doliny ku Dziurze. To kolejna propozycja na krótki tatrzański spacer. Po powrocie można iść dalej Drogą pod Reglami.

Z Drogi pod Reglami można dojść do Doliny Strążyskiej i na Giewont

Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się wejście do Doliny Strążyskiej i dalej droga do wodospadu Siklawica, czy na Giewont. Czerwony szlak doliną Strążyską wiedzie szutrową, stosunkowo wąską drogą nad potokiem, ale można pokonać ją z wózkiem dziecięcym.

Droga pod Reglami

W miejscu wejścia do Doliny Strążyskiej znajduje się kilka stoisk z pamiątkami, oscypkiem, a także restauracja. Stąd ulicą Strążyską można wrócić do Zakopanego, robiąc tym samym pierwszą pętlę. Pieszo zajmie to około 30 minut, ale można też skorzystać z jeżdżących na tej trasie busów i taksówek.

Z Drogi pod Reglami można dojść do Doliny za Bramką, Doliny Małej Łąki i Doliny Kościeliskiej

W odległości 1,4 km od wejścia do Doliny Strążyskiej znajduje się kolejna tatrzańska dolina. Tym razem mniej znana i oblegana Dolina za Bramką.

Droga pod Reglami

Po kolejnym odcinku drogi o długości 1,4 km na spragnionych nowych szlaków czeka niebieski i żółty szlak wiodący do Doliny Małej Łąki.
W tej okolicy czarny szlak przez kilkadziesiąt metrów prowadzi wzdłuż szosy z Zakopanego do Kir. W Kirach czarny szlak spotyka się z zielonym, który wiedzie dnem Doliny Kościeliskiej do skrzyżowania szlaków w pobliżu Schroniska na Hali Ornak. Z Kir bardzo łatwo wrócić do Zakopanego, korzystając z tutejszych busów lub taksówek.

Droga pod Reglami

Droga pod Reglami – informacje praktyczne

  • Droga pod Reglami nie prowadzi terenem Tatrzańskiego Parku Narodowego, toteż jeśli nie macie ochoty na wchodzenie do dolin, nie musicie płacić za wstęp.
  • Droga pod Reglami ma długość 8,8 km w jedną stronę, a jej przejście zajmuje około 2 godzin 35 minut. Oczywiście można podzielić ją na krótsze pętle, decydując się na spacer w Zakopanem odcinkiem od Wielkiej Krokwi (lub Ronda Jana Pawła II) do wejścia do Doliny Strążyńskiej Lub w okolicy Kir i Kościeliska idąc w stronę Doliny Strążyńskiej.
  • Szlak rozpoczyna się w Kuźnicach nieopodal Wielkiej Krokwi, a kończy w Kirach, w miejscu wylotu Doliny Kościeliskiej.
  • Droga pod Reglami jest dostępna dla rowerzystów.
  • Wiele osób rekomenduje ją na spacer z wózkiem, jednak naszym zdaniem w wielu miejscach z uwagi na nierówne podłoże jest to trudne.
  • Jeśli chcemy wyruszyć od strony Zakopanego, auto należy zostawić na jednym z parkingów w okolicy Wielkiej Krokwi.

Wpis dla Państwa przygotowali Magda i Jacek Zbieraj, podróżujący blogerzy: zbierajsie.pl