Łukasz +48 508 349 035
Codziennie 24h/dobę

Co robić w Kościelisku? Co robić w Zakopanem? Atrakcje i szlaki z Kościeliska

Żebyś mógł lepiej zaplanować pobyt w Kościelisku, przygotowaliśmy subiektywny przewodnik po atrakcjach w Tatrach. Podpowiemy, co robić, gdzie się udać, jaki szlak wybrać na pierwszą wycieczkę w Tatry oraz gdzie można spacerować z wózkiem, czy jakich atrakcji nie pominąć w Zakopanem.

Zapraszamy do pobytu w Willi Pitoniówka i wykorzystania naszych porad, które przygotowali dla Was Magda i Jacek Zbieraj wraz z dziećmi. Zdobywcy II miejsca w Mistrzostwach Blogerów Polskiej Organizacji Turystycznej, ktyórzy prowadzą blog podróżniczy "Zbieraj Się".

Willa Pitoniówka znajduje się w Kościelisku na ulicy Pitoniówka 18a. Kościelisko to prześliczna podhalańska wieś znajdująca się na zachód od Zakopanego. Geograficznie leży na terenie Rowu Podtatrzańskiego na południowych zboczach Pasma Gubałowskiego. Widok, jaki rozciąga się z malowniczych wzgórz, jest uznawany za jeden z najpiękniejszych widoków na Giewont.

Willa Pitoniówka, Pitoniówka 18a Kościelisko

Podziel się :)

Atrakcje Kościeliska, czyli co robić w Kościelisku

Wieś składa się z 21 osiedli, czyli dawnych osad pasterskich tzw. polan. Jedną z nich jest właśnie Pitoniówka. Kościelisko bywa często nazywane „sercem Podhala”, bo to właśnie tutaj kształtowała się kultura i tradycja góralska. Dziś na terenie gminy jedną ze swoich siedzib ma Związek Podhalan. W jego siedzibie – Domu Ludowym Związku Podhalan – odbywają się koncerty muzyki góralskiej.

Warto też wybrać się w przeciwnym kierunku, na południe, by z przepięknie położonej na zboczach Palenicy Kościeliskiej Kapliczki na Prędkówce, pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, podziwiać widoki. Roztacza się stąd przepiękna panorama Tatr. Do kapliczki można dotrzeć ścieżką przez łąki na tyłach willi lub uliczkami Kościeliska. Kapliczka znajduje się na zielonym szlaku przy ulicy Królewskiej. Nazwa ulicy ma związek z królem Janem Kazimierzem, który ponoć tą drogą uciekał przed potopem szwedzkim.

co mrobic w koscielisku. pitoniowka kosciol kazimierza krolewicza
Świerk zwiesza konary swoje, I słońca blask się przeciska... To Kościeliska!
— Adam Asnyk

Przepiękny drewniany kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku

Wnętrze kościoła zostało zaprojektowane przez Eugeniusza Wesołowskiego, ucznia Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Warto do niego zajrzeć, nawet jeśli nie interesujesz się architekturą sakralną.

Przepiękny drewniany kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku

Wpis dla Państwa przygotowali Magda i Jacek Zbieraj, podróżujący blogerzy: zbierajsie.pl